Knee Sleeves – שרוולי ברך / בירכיות

אתם עוסקים בקרוספיט כבר זמן ממושך ו/או יש לכם ברכיים קצת חלשות וכל התרגילים שיש בהם סקוואט (Squats, Squat Clean, Wallball וכו') או כיפוף של הברכיים/מכרעים (Overhead Lunges) גורמים לכם לאי נעימות או כאבים באזור הברך? אז סביר מאוד להניח שיש לכם גם זוג שרוולי ברך/בירכיות (Knee Sleeves). לכולם ברור מה תפקידן ולא על כך אכתוב כאן.

לאחרונה מטריד אותי משהו אחר לגביהן, ה-"ריח". אז ככה… רכשתי לפני כשנה זוג בירכיות מתוצרת Rehband שנחשבות לטובות ופופולריות. עד לפני כחודש, הכל היה תקין והן לא הפיצו ריח לא טוב. פתאום בהפתעה, החל לנדוף מהן ריח של צחנה עזה. שאלתי כמה וכמה מתאמנים ומאמנים האם הם שוטפים/מכבסים את הבירכיות ומכולם קיבלתי את אותה התשובה – "לא".

אין לי מושג מה מצב הבירכיות שלהם, אך לא הייתי מוכן להמשיך עם המצב. הריח שנדף מהן נדבק לשאר הבגדים והחפצים שנמצאו בתיק והייתי חייב לעשות מעשה. לכן, התחלתי לחקור ולבדוק, מה מתאמנים/מאמנים בעולם מציעים, ועל זה בדיוק מדבר המאמר.

לפני הכל, ממה עשויות הבירכיות? הבירכיות עשויות מחומר שנקרא ניאופרן (Neoprene). ניאופרן שייך למשפחת הגומי הסינתטי. זהו חומר שמפגין יציבות כימית טובה ושומר על גמישות לאורך טווח רחב של טמפרטורות. הוא נמכר בצורת גומי מוצק או לטקס ומשמש למגוון רחב של מוצרים, כגון: תיקים למחשבים ניידים, שרוולים אורטופדים (כתף, ברך, מרפק וכו'), בידוד חשמלי, חליפות צלילה, והרשימה ארוכה עד מאוד.

אז כעת שאנו יודעים ממה הן עשויות ואם שמתם לב שלאחרונה, אנשים בבוקס מתרחקים מכם, להלן 5 שיטות פשוטות והכי פופולריות שמצאתי כיצד לשמר ולנקות אותן:

1 – מניעה היא התרופה הטובה ביותר. נכון שזו קלישאה, אבל זו האמת. טיפול נכון בבירכיות אינו אומר רק לשטוף אותן. אתם תגרמו להן להתבלות מהר אם תשטפו אותם לעיתים קרובות מדי. לאחר השימוש בהן, תנו להן להתייבש באוויר הפתוח ואל תכניסו אותן ישר לתיק. אל תשכחו להפוך אותן. תנו להן להיות באוויר הפתוח עד לשימוש הבא, זה ימנע מבקטריות ועובש להידבק אליהן.

 

2 – רחיצה ידנית. הבירכיות לא מתבלות במגע הראשון עם חומר ניקוי (אלא אם אתם משתמשים בחומר חזק), אבל אתם תאריכו את חייהן אם תמנעו מחשיפתן לחומרי ניקוי. רחיצתן פעם בחודש אמורה להיות מספקת כדי למנוע מהן להדיף ריח רע. אם אתם עושים בהן שימוש יומיומי, אז עדיף פעם בשבוע. הרעיון, לעולם לא להשתמש בחומר ניקוי חזק ורק בכמות קטנה (קצת פחות מכפית) של חומר ניקוי עדין. ניתן להשתמש בשמפו ילדים (כמו ג'ונסון אנד ג'ונסון) או כל סוג של סבון עדין אחר. לא להשתמש במייבש! לאפשר להן להתייבש באוויר.

 

3 – שטיפה במכונת כביסה. כן, קראתם נכון. יש אנשים שממליצים לא להשתמש במכונת כביסה. אבל רבים אחרים טוענים שמניסיון אין עם זה בעיה וניתן להכניס אותן עם שאר הבגדים שלכם. ישנם כמה טיפים כיצד לבצע זאת מבלי לפגוע בבירכיות. ראשית להשתמש בחומר ניקוי עדין יותר ממה שאתם משתמשים בד"כ לשאר הבגדים ובכמות קטנה. את מכונת הכיסה יש לכוון לתוכנית הכי נמוכה. לאחר השטיפה, יש לתלות אותן להתייבש באוויר הפתוח. בשום מצב לא להכניס למייבש. זה יכווץ אותן ויהרוס את גמישותן.

 

4 – להרתיח אותן. עד כמה שזה נראה לכם מוזר, אנשים רבים נשבעים שהשיטה עובדת. אם הצחנה מהבירכיות הופכת להיות מבחילה, אז השיטה הנ"ל כנראה עבורכם.
א – הכניסו את הבירכיות לתוך סיר עם מים רותחים לחמש דקות.
ב – הסירו את הסיר מעל האש.
ג – הוסיפו למים כמות קטנה של נוזל לניקוי כלים.
ד – השאירו את הבירכיות בפנים עד שהמים יתקררו.
ה – שיטפו את הבירכיות ואפשרו להן להתייבש באוויר הפתוח.
ניתן להשתמש כמו בשיטות הקודמות בחומר ניקוי עדין מאוד. אם שיטה זו לא תעזור והן ימשיכו להסריח. זה הזמן לשיטה מס' 5.

 

5 – השרייה בחומץ. אתם תזדקקו לשיטה זו כאשר הבקטריות ועובש הגיעו למצב שהריח בלתי נסבל לחלוטין. אל תתפתו להשתמש במלבין או חומר ניקוי חזק. אתם תגרמו לחומר ממנו הבירכיות עשויות להיחלש ולאבד את מאפיין הדחיסה שלו. נסו במקום לערבב מים חמים וחומץ. הנה סרטון מפורט כיצד לעשות אמבטיית חומץ לבירכיות שלכם:

להלן סיכום הסירטון:
1) ערבבו בדלי 3 ליטר מים רותחים ו-60 עד 120 מ"ל של חומץ לבן.
2) הכניסו פנימה את הבירכיות למשך כ-30 דקות וערבבו מדי כמה דקות.
3) לאחר כ-30 דקות הוציאו את הבירכיות ושיטפו אותם במים זורמים עם קצת חומר ניקוי עדין.
4) ייבשו אותן הפוכות באוויר הפתוח.

להלן עוד מספר שיטות ועצות קצת פחות פופולריות, אך הגיעו מניסיון של אנשים ברשת:

  • מאחר ומאותו החומר שעשויות הבירכיות, מייצרים גם חליפות צלילה. הוצע להשתמש בחומר שנקרא mirazyme ושאותו ניתן לרכוש באינטרנט או דרך חנויות שמוכרות ציוד צלילה וכדומה.
  • להרתיח כמו בסעיף 4 אך ללא חומר ניקוי כלשהו, רק מים.
  • לא לייבש מול קרני השמש ישירות, אלא במקום מוצל.
  • פשוט לכבס כמו כל בגד עדין אחר.

אם לאחר הפעולה הללו הן עדיין מסריחות ומגעילות, חברים וחברות, אז הגיע הזמן לרכוש חדשות 🙂

אני מתכוון לבדוק את השיטות לפי סידרן (ולפי הצורך) ואעדכן בהמשך. בהצלחה לכולם!!!

***התראה*** – השיטות והעצות נקלחו מרחבי האינטרנט ואינן של כותב מאמר זה ו/או האתר. יש להישמע להוראות היצרן. האחריות על שימוש במידע הנ"ל היא של הגולשים בלבד.

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה